Det er hårdt arbejde hvis først du har fået en skade. Der er mange måder at gribe det an på. Sjældent er der en måde, der er mere rigtig end forkert, men der er med garanti nogle metoder der gør dig hurtigere klar igen. Alle vil på et tidspunkt rende ind i en skade, er du opmærksom og gør det klogt, kommer du også oven på igen.
Forskellige typer af skader
Skader opstår ikke ved et tilfælde, de opstår fordi du har været hård ved dig selv. Overtrænet en bestemt bevægelse, der gør at kroppen siger fra og råber vagt i gevær. Nogle skader opstår via et traume som fx. et fald eller en ulykke. De er svære at gardere sig imod, da de ofte sker ved et uheld. Den anden type er en overbelastningsskade, og dem tror jeg de fleste der er glade for sport kender til.
Efter et stævne eller andre intensive perioder, siger måske kroppen fra. Først med et lille råb og senere med et rigtig stort råb – ja måske et BRØL – og du bliver tvunget til at stoppe.
Kærlig pleje
Giv din skade en hel masse kærlig pleje. Du kan formentlig sagtens træne en masse, sålænge det ikke gør ondt for du kan risikere at forværre skaden. Alt efter typen af skade, kan du selv gøre en masse. Med øvelser, massage, udstræk kommer du hurtigere tilbage igen. Er du fx skadet i en muskel i benet eller måske en løbeskade i foden, kan det nogle gange være vanskeligt bare at stå ud af sengen. Der er stivhed og voldsomme smerter når du træder ud.
Sæt dit vækkeur 15 min før – og lav selvbehandling
Her kan du med fordel stå 15 min før op, bruge lidt tid på at få den varmet godt op mens du stadig ligger ned, let massage og mobilitet gør at stivheden forsvinder, blodtilførelsen øges til det skadede område og bindevævet smidiggøres. Alt sammen er det med til at forbedre kroppens mulighed for at reparerer. Hold dig i bevægelse – det værste du kan gøre ved et skadede ledbånd er at holde det i total ro og i samme stilling.
Det kan være svært, det kræver opmærksomhed og fornemmelse at mærke kroppens små signaler – det kan du blive rigtig god til, hvis du tager dig tiden til det.
Og er det lettere sagt end gjort – JA!
Lad mig høre hvis der er noget af det ovenstående du ønsker uddybet 🙂
God træning – pas på din krop, i skal sammen leve mange år endnu.
Det er hårdt arbejde at have en skade, massage